U V O D A. Principi islama Historija nauke je danas često posmatrana kao progresivna akumulacija tehnike i usavršavanje kvantitativnih metoda u proučavanju prirode. Takva tačka gledišta uzima u obzir sadašnju koncepciju nauke po kojoj je ista jedino punovažna; ona, dakle, procjenjuje značaj nauke drugih civilizacija u svjetlu moderne nauke i primarno ih vrjednuje prema…
Mjesec: Maj 2023.
Mustafa Akkad: Kinematografska zagonetka[1]
Maged Hebtah Za one koji se ne sjećaju imena, Mustafa Akkad je režiser Poruke (Pod zastavom Muhammeda) i Pustinjskog Lava, dva velika filma koja su ga promovisala u međunarodno priznatog režisera. Izazvana je lavina pitanja oko toga zašto je prikazivanje Poruke bilo zabranjeno u egipatskim bioskopima i na zvaničnim TV kanalima u nekoliko zemalja uprkos…
Kako su Amerikanke izmamljene iz domova
Areeba bint Khalid Od XIX vijeka do danas, porodični život na Zapadu je značajno izmijenjen. Dok Zapadnjaci ovu promjenu zovu rezultatom oslobađajućim pokretom žena, pogled na historiju može ukazati na nešto sasvim suprotno. Amerika je prije XIX vijeka bila farmerska zemlja a 90% populacije je živjelo i privređivalo na privatnim farmama. Domaćinstva su bila uglavnom…
Muslimani u Evropi: Njemačka, Francuska i Velika Britanija
Jamshed Bokhari Islam Online, Washington DC Muslimani u Evropi žive u sve težim okolnostima. Evropa nikada nije bila naročito sklona prema svojim orijentalnim susjedima niti prema stanovnicima njenih bivših kolonija. Moglo bi se čak dokazati da je evropski kolonijalizam odgovor bivšem islamskom osvajanju i vladavini unutar Evrope, i jedna od ideja vodilja koje su ekspanzionističku…
Fenomen svakodnevnog života u islamu
Abdul Latif Abdullah Najbogatiji, najsmisleniji način življenja koji je ikad postojao na zemlji je, bez sumnje, onaj islamski. To se ne bi moglo saznati čitanjem naslova u novinama, ali svaki musliman koji uobičajava da svakog momenta razmišlja o Allahu, Njegovom stvaranju i islamu, nesumnjivo će se složiti sa tim. Bogatstvo Istine, o kojoj Allah govori…
Islamska nauka
Ziauddin Sardar[1] Prije nešto više od 21 godine sam napisao jedan članak za New Scientist naslovljen kao «Može li se nauka vratiti islamu?» (23. oktobar 1980.) Jednostavno sam artikulisao pitanje koje je bilo na usnama mnogih muslimanskih naučnika i učenjaka. Početak 80-tih, sa snagom OPEC-a na njenom vrhuncu, iranskom revolucijom i rastućom svijesti muslimanskih društava…
Kiša u Kur’anu
“… za one koje i stojeći i sjedeći i ležeći Allaha spominju i o stvaranju nebesa i Zemlje razmišljaju. “Gospodaru naš, Ti nisi ovo uzalud stvorio; hvaljen Ti budi i sačuvaj nas patnje u vatri!” (Ali Imran, 191) Kiša je jedan od najvažnijih faktora za život na Zemlji. Ona je preduslov za stalnost života. Kiša,…
Nestajanje Kur'an-i-Kerima
Postoje brojni hadisi koji nagovještavaju da će Kur'an a.š. biti odnešen na kraju vremena. Među tim hadisima je i sljedeći: „Od Abdullaha ibn Mesuda se prenosi da je Poslanik a.s. rekao: ‘Doći će nešto što će jedne noći odnijeti Kur'an, i neće ostati ni jedan ajet ni u mushafu ni u srcu niti jedne osobe.'“…
Promišljanje Islama
Ziauddin Sardar Ozbiljno promišljanje unutar islama je odavno istrošeno. Muslimani su se već odavno udobno oslonili na stare interpretacije, ili bolje rečeno, pribjegli njima. To je razlog zbog kojeg se osjećamo tako bolno u savremenom svijetu, tako neudobno sa modernošću. Učenjaci i mislioci već više od jednog vijeka ukazuju na našu potrebu da načinimo ozbiljna…
Globalna sramota: Seksualno ropstvo u liberalnom dobu
Center for Balanced Development Ekonomski impulsi i komercijalne sile upravljaju globalizacijom, ali njen uticaj ide daleko iza ekonomije ne bi li zadirao u svaki aspekt socijalnog i političkog života. Moćne komercijalne snage su izazvale globalnu komercijalnu (komercijalizirajuću) kulturu koja, što je savim očigledno, neće biti zadovoljena dok ne dospije u najdublje pore socijalnog života. Posljednja…